szórakoztató infografikai blog

közgazdasági vizualizáció

Melyik a második leghasznosabb idegen nyelv Európában?

2015. szeptember 18. - zoltan galantai phd

nyelv.pngPersze, az angol számít majdnem mindenütt a legfontosabb idegen nyelvnek (csak Luxemburgban, Angliában és Írországban a francia). Az viszont sokkal többet elárul az egyes országok kapcsolatairól, hogy Litvániában például az orosz, Magyarországon a német, Franciaországban a spanyol az a nyelv, amelyet az emberek a második leghasznosabbnak tartanak. Az pedig különösen érdekes, hogy mennyire..

A kép forrása: http://www.statista.com/chart/3580/europes-second-most-useful-foreign-languages/

masodik-leghasznosabb-nyelv.jpg

Melyik országban van a legtöbb mérnökhallgató?

gears.jpgA World Economic Forum szerint ha elhagyjuk Indiát és Kínát (ahonnét nem sikerült adatokat gyűjteni), akkor magasan Oroszország a listavezető több mint 450 ezerrel. Az USA a második helyen áll (kb. 240 ezer), miközben itt kétszer annyian élnek, mint Oroszországban. A harmadik helyen pedig (és ez talán még meglepőbb) Irán áll alig néhány ezerrel lemaradva az Amerikai Egyesült Államok mögött (miközben itt harmada annyian élnek, mint az USA-ban). A kép forrása:

http://www.statista.com/chart/3559/the-countries-with-the-most-engineering-graduates/

mernokhallgatok.jpg

 

 

Nem újságírónak való vidék

journalist.png1992 óta több, mint 1 100 újságírót öltek meg a világ különböző pontjain, és az esetek több mint felében senkit nem vontak felelősségre ezért. Idén a Charlie Hebdo elleni támadás kapta legnagyobb nyilvánosságot, eközben azonban összességében Irán a leghalálosabb hely egy újságírónak (az idők folyamán közel 170 áldozattal) ; Szíria pedig a második leghalálosabb több mint 80-nal, míg a harmadik a Fülöp-szigetek (77 megölt újságíró). Európában ebből a szempontból Oroszország a legrosszabb (56 halott – ezzel még Kolumbiát is megelőzve). Részletekért kattintson az alábbi, interaktív képre.

https://www.washingtonpost.com/graphics/investigations/journalists-in-peril/journalist-deaths/

dead-journalist.png 

 

Mennyibe kerülne megépíteni a Star Trek űrhajóját?

star_trek_icon.pngMármint az Enterprise-t a kult sci-fi sorozatból. A válasz pedig valahogy úgy hangzik, hogy „nagyon – nagyon sokba”. Az érzékelőkkel együtt csak a szoftverek 20 milliárd dollárba kerülnének (úgy látszik, a nyílt forráskód ezen a területen nem jön számításba); a liftek 15 milliárdba; a hidrogén cellák három milliárd dollárba, és így tovább – nem folytatom. A lényeg, hogy mire az Enterprise elindul az első útjára, ezen számítások szerint 983 milliárd dollárral leszünk szegényebbek. Az ötlet gazdája és tervezett kivitelezője, egy bizonyos "BTE Dan" egyébként a lehető legkomolyabban javasolta a NASA-nak, hogy az vágjon bele (és még petíciót is írt a Fehér Ház megfelelő oldalán. Nagyításért kattintson az alábbi képre.

star-trekk.png

 

Hol él a legtöbb tudományos kutató?

mikroszkop.jpgA válasz lehet, hogy meglepő: nem darabra, hanem egymillió lakosra számítva nem az USA-ban, hanem Finnországban. A Világbank szerint itt 2012-ben egymiilióból durván 7 500 tudományos kutató dolgozott, míg az USA-ban ismét csak durván 4 ezer. Az EU-s átlag valamivel több, mint 3 100 volt, nálunk, Magyarországon pedig olyan 2 400 körül. A világátlag eközben kb. 1100. A Világbank interaktív grafikonjához az ember kedve szerint adhat hozzá más országokat/régiókat is, hogy megnézze, azok hogyan teljesítenek (és ami azt illeti, mi például 2006 óta egészen komoly fejlődést produkáltunk ezen a téren: akkoriban 1700 körül jártunk). Részletekért kattintson az alábbi linkekre.

http://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.SCIE.RD.P6/countries/HU-FI-EU-US?display=map

tudomanyos-kutatok-terkep.png

Néhány ország/régió adatai:
http://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.SCIE.RD.P6/countries/HU-FI-EU-US?display=graph

kutatok-vilagszerte-elmezony.jpg

Magyarország 2006 és 2012 között:

magyar-kutatok-2012.jpg

süti beállítások módosítása