szórakoztató infografikai blog

közgazdasági vizualizáció

A legjobban fizetett amerikai CEO-k

2016. július 29. - zoltan galantai phd

ceo.pngA top 100-as listán az első helyen jelenleg J. Michael Pearson áll (Valeant Pharmaceutical International) több mint 143 millió dollárral (ami átszámolva ugye több mint 40 milliárd (!) forintnak felel meg), míg a századik "csupán" kb. 20 millió dollárt kapott. A nagy számítástechnikai cégek közül az Oracle CEO-ja például kilencedik; a szórakoztató iparból a Walt Disney pedig a tizenegyedik helyet tudta megszerezni, míg az éppen a napokban eladásra kerülő Yahoo! vezetője a tizennyolcadik, de sem az Apple-t, sem a Microsoftot nem találjuk a legjobban fizetett CEO-k listáján.Amúgy pedig az USA-ban egy átlagos CEO átlagosan 331-szer keres jobban, mint egy átlagos alkalmazott.Az alábbi kép csak az első 20-at mutatja -  további részletekért kattintson az alábbi linkre.

http://www.aflcio.org/Corporate-Watch/Paywatch-2014/100-Highest-Paid-CEOs

ceo-tops-new.jpg

Trump Nagy Falának költségei

sszob.pngEz a 3200 km hosszú amerikai - mexikói határon húzódna, és bár tekintettel a természetes akadályokra (Rio Grande), "csak" 1000 km-t kellene megvédeni a 12 m magas fallal, így sem lenne éppen olcsó. A beton és cement valamivel kevesebb mint 1 milliárd dollárba kerülne, illetve a munkadíjakkal, szállítási költségekkel stb. együtt az egész összesen 15 - 25 milliárd dollárba ahhoz képest, hogy Trump mintegy 10 milliárd dollárról beszélt (és azt is felvetette, hogy mexikói pénzen kellene megépíteni). Nagyításért kattintson az alábbi képre.

http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2016/07/daily-chart-16

trump-wall.png

Minden idők legdrágább domain nevei

domain-name.pngJelenleg több mint 320 millió internetes domain nevet tartanak nyilván, és ebből mintegy 30 milliót az utóbbi egy évben regisztráltak. A legnépszerűbb a .com végződés (kb. 126 millió), és persze az új domain nevek megjelenése mellett vannak olyanok is, melyek olyakor jó áron gazdát cserélnek. És ismét csak persze van egy top lista is, amely azt tünteti fel, hogy melyek minden idők legdrágább domain név vásárlásai. Az első helyen a sex.com áll (13 millió dollárért), de az első 25-be nem csak egyéb, szexualitással vagy éppen alkohollal kapcsolatos nevek fértek be, mint amilyen a whisky.com a 13. helyről, de pl. a fund.com is (ami rögtön a második, majdnem 10 millió dolláros áron). Vagy éppen ott van a we.com (5 hely, 8 millió dollár); a diamond.com (6. hely, 7,5 millió dollár) meg a z.com (7. hely, közel 6,8 dollár). További részletekért kattintson az alábbi linkre.

https://knoema.com/infographics/endbryb/million-dollar-domain-names

domain-names.jpg

Ilyet írj, ha sikeres akarsz lenni

typewriter.pngA recept valójában egyszerű: olyat, amire nagy a kereslet, és innentől kezdve nem mindegy, hogy milyen zsánerben alkotunk. 2014-ben ugyanis az USA-ban látványosan a legkevesebbet a westernből adták el, de, bár a fantasyból majdnem négyszer annyi fogyott, mint a vadnyugati történetekből, ez a zsáner sem érhet a nyomába a romantikus regényeknek, illetve a legsikeresebb kategóriának: az általában véve fikciónak (miközben még a képregények is kétszer olyan jól teljesítettek, mint a sci-fi).  És ami talán még ennél is fontosabb: teljesen átrendezi a könyvpiacot, hogy a szerzők számára immár az a legjobb üzleti modell, ha önmaguk adják ki a művüket, majd pedig az Amazonon keresztül árulják. Részletekért kattintson az alábbi linkre.

http://qz.com/711924/maverick-women-are-upending-the-book-industry-and-selling-millions-in-the-process/

 konyvstatisztika.jpg

self-publishing.jpg

Puccsok az 1950-es évek óta

soldier_icon.jpgTörökországban - ami ennek a bejegyzésnek az apropójául szolgál - 6 puccsot hajtottak végre, és ebből 3 volt sikeres, míg Bolíviában került sor a legtöbbre (23-ból 11 sikeres hatalomátvétel, miként átlagban is nagyjából ez az arány). Az alábbi térképen az a nem különösebben meglepő tény is jól látszik, hogy a puccs nem az ún. fejlett nyugati társadalmakra jellemző. Másutt viszont (Mauritania, Egyiptom, Burkina Faso, Mali, Guinea-Bissau, Thaiföld és Madagaszkár stb. majdhogynem menetrendszerűen kerül rájuk sor. Általánosságban véve egyfelől a szegénységtől és politikai instabilitástól sújtott harmadik világbeli országokban, másfelől viszont az utóbbi évtizedekben az ún. "új demokráciák" egy részében is. Nagyításért kattintson az alábbi térképre.

https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2016/07/22/map-the-world-of-coups-since-1950/

puccsok.jpg

süti beállítások módosítása