szórakoztató infografikai blog

közgazdasági vizualizáció

A kalózok eltűnése felmelegedés okoz

2016. október 21. - zoltan galantai phd

piracy_icon.pngVagy legalábbis erről jelent meg a Forbes-ban egy cikk néhány éve, amely arra akarta felhívni a figyelmet, hogy az ok-okozatisággal mindig óvatosan kell bánni. Az alábbi ábra azt mutatja meg, hogy valóban igaz, hogy miközben a kalózok száma csökken a világtengereken, aközben nő a Föld átlaghőmérséklete - csak éppen abból, hogy a két dolog egyszerre történik, nem biztos, hogy az egyik az oka a másiknak. Lehetséges az is, hogy semmi összefüggés nincs közöttük. Vagy éppen az, miként valószínűleg ebben az esetben is, hogy ugyanaz a mechanizmus: az, ahogy az ember egyre inkább az uralma alá hajtja a bolygónkat, és egyre inkább az élet minden területére kiterjedő kontrollt gyakorol, oda vezet, hogy a kalózkodás eltűnőben van, és ezzel párhuzamosan, de nem a kalózkodás eltűnése miatt, egyre melegebb lesz.Nagyításért kattintson az alábbi képre.

 http://www.forbes.com/sites/erikaandersen/2012/03/23/true-fact-the-lack-of-pirates-is-causing-global-warming/#7c854979a231

kaloz-felmelegedes.jpg

Hol van Európa földrajzi közepe?

compass-icon.pngAttól függ: például nem mindegy, hogy a földrajzi Európáról (kb. a kontinens) vagy a politikairól beszélünk-e. Meg, hogy Törökország például ide számít-e (és ha igen, akkor milyen mértékben); és hogy melyik szigeteket vesszük figyelembe, és hogyan. És így tovább. Úgyhogy nem különösebben meglepő módon több, mint fél tucat hely jöhet számításba mint Európa közepe - és még egy magyar is van közte. A legrégebbi jelölt a lengyel Suchowa 1775-ből; az 1800-as években a Monarchia térképészei a mai Romániában vélték megtalálni; a 20. század elején a németek Drezda mellett, és 1992-ben mi, magyarok Tállyát neveztük meg Tokaj környékén, mint Európa földrajzi közepét (bár ez egyelőre nem vált széles körben támogatottá a határon túl, és az alábbi térképrészleten sem szerepel). Nagyításért kattintson az alábbi képre.

http://bigthink.com/strange-maps/498-monumental-drift-europes-many-midpoints

europa-kozeppontja.jpg

Hol a legdrágább üzletet nyitni?

shopping-bag-icon.pngEgy vásárló utcában természetesen mindig többe kerül, mint egy félreesőbb hely - és a vásárló utcákon belül is van az a top 10-es kategória, ahol igencsak mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha azt szeretnénk, hogy az emberek a mi kirakatunk előtt is elsétáljanak. New Yorkban, a a legdrágább helyen egy négyzetlábnyi (vagyis durván 30x30 cm) területért évi 3500 dollárt kérnek el (ami ismét csak nagyon hozzávetőleg valahol 1 millió forint körül járhat); és ez egy alig 10 négyzetméteres helyiség esetén is 100 millió forint körül lenne. Ugyanekkor a tizedik legdrágább helyen, a bécsi Kohlmarkton "csupán" kevesebb, mint 500 dollárba kerül egy négyzetlábnyi terület. Persze azt is érdemes észrevenni, hogy a 10-ből 7 ilyen extrémdrága bevásárló utca még mindig a "nyugati világban" található. Nagyításért kattintson az alábbi képre.

https://www.statista.com/chart/6211/the-worlds-most-expensive-retail-locations/

retail_locations_n.jpg

A leghosszabb nonstop repülőutak

air-plane.pngAz alábbi térkép a leghosszabb olyan, leszállás nélküli légi utakat tünteti fel 2014-es adatok szerint, amelyre mi is jegyet vehetnénk. A távolsági rekordot eszerint a Sydney - Dallas vonal tartja: itt a 8578 mérföld megtételéhez (ami jócskán több 10 ezer km-nél) 15 és fél órára van szükség. Ha pedig az alapján mérjük, hogy mennyi ideig kell a levegőben tartózkodnunk, akkor a Johannesburg - Atlanta távolság a rekorder: a 8439 mérföldhöz nem kevesebb, mint 17 órai repülés szükséges. És azt is érdemes kiemelni, hogy a leghosszabb légi utak közül egyik sem Európából indul. Nagyításért kattintson az alábbi térképre.

http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-3009191/Intrepid-traveller-inspired-15-hour-flight-creates-fascinating-map-world-s-longest-non-stop-journeys-NONE-stop-Europe.html

longest-non-stop-flights.jpg

Mennyire tartod magadat európainak?

european_union.pngRöviden: nem nagyon (sőt). A felmérés arra kérdezett rá, hogy az egyes európai országok lakosai mennyire gondolják úgy, hogy a legfontosabb vagy második legfontosabb csoport, amihez tartoznak, az "európai", a válasz pedig az, hogy nálunk például az emberek 0 - 5 százaléka (és ez persze nem csak ránk jellemző). Párizs környéke vagy például Németország egyes részei ebből a szempontból ugyan jobban teljesítenek (akár 10 - 13 százalék), és akad olyan régió is, ahol a lakosságnak akár az egyötöde, de mindent egybevetve az "európaiság" a jelek szerint ma nem számít erős hívó szónak. Interaktív részletekért kattintson az alábbi térképre.

http://www.atlasofeuropeanvalues.eu/new/europa-regio2.php?c2=europe&map%5B%5D=2534&map%5B%5D=&map%5B%5D=&map%5B%5D=&map%5B%5D=&map%5B%5D=&map%5B%5D=&button=

europeansjpg.JPG

süti beállítások módosítása